0539 205 13 40
DİSLEKSİ EĞİTİMİ

Disleksik Çocukların Eğitiminde Kullandığımız  “Farklı Çocuklar  Öğretim Yöntemi” Nedir?

Disleksi dilden kaynaklanan bir sorun olduğu için, disleksik  çocukların sorunu ve bu sorunun üstesinden gelme yolları kullanılan dile göre değişmektedir. Bu nedenle yurt dışından alınan herhangi bir yöntemin Türk çocuklarına olduğu gibi uygulanması mümkün değildir. Bu bilinçle, Prof. Dr. Münire Erden ve Dr. Seda Saraç , Yale Üniversitesi’nin “Disleksi ve Yaratıcılık Merkezi” tarafından yapılan son araştırma sonuçlarına dayalı olarak,  Türk dilinin ve Türk çocuklarının özelliklerine uygun “Farklı Çocuklar Öğretim Yöntemini “ geliştirmişlerdir. Sürekli güncellediğimiz bu program sayesinde,  öğrencilerimizin okuma hızı, akıcılığı ve  doğruluğunda önemli gelişmeler sağladık. 

Farklı Çocuklar'da disleksik çocuklar için;

1. Türkçe'ye özgün eğitim uygulanır. Disleksiklerin yaşadıkları sorunlar, kullandıkları dili özgüdür.  Farklı Çocuklar'da Türkçe'ye özgü geliştirilmiş bir program uygulanır.

2. Yoğun eğitim uygulanır.  Haftada ya da ayda bir yapılan eğitimler, disleksiklerin sorunlarını çözemez.  Farklı Çocuklar'da disleksik çocuklara, ihtiyaçlarına göre, haftanın 3 ya da 4 günü kısa seanslar halinde yoğun eğitim verilir. 

 3. Öğrenciye özgün  eğitim uygulanır. Farklı Çocuklar'da,  Her çocuk için çocuğun eksikleri dikkate alınarak özel bir program geliştirilir ve uygulanır.

4. Evde eğitim: Eğitimlerimiz yoğun olduğu için öğretmenler öğrencinin evinde eğitim verirler.  


FARKLI ÇOCUKLAR KİMDİR?
Biz, düşünme ve öğrenme biçimleri çoğunluktan farklı olan ve bu özellikleri ile okullarda verilen geleneksel eğitimden yeterince  yararlanamayarak akademik yaşamlarında başarısız olan; sahip oldukları yetenekleri, sevecenliği ve yaratıcılığı ortaya koymakta zorluk çeken DEB, DEHB, DİSLEKSİ  ve öğrenme güçlüğü olan çocuk ve gençleri Farklı Çocuklar olarak adlandırıyoruz. Bu farklılık çocuklukta bir dezavantaj gibi görünse de, yetişkinlikte çok büyük avantaja dönüşebilmektedir.
OKUMA-YAZMA GÜÇLÜĞÜ (DİSLEKSİ)

Çocuğunuz, sınıfındaki arkadaşları kadar akıcı okuyamıyor ise disleksi ihtimali üzerinde durulması gerekir. Disleksi en genel anlamıyla okuma güçlüğüdür.  Disleksi erken teşhis edilir ve çocuğa uygun destek verilirse okuma-yazma güçlükleri büyük oranda çözülür. Detaylı bilgi için disleksi sayfamızı inceleyiniz. Yardım almak için vakit kaybetmeden bizimle iletişime geçiniz.